Atom String Quartet

Seifert

Zbigniew Seifert w powszechnej świadomości wielbicieli jazzu funkcjonuje głównie jako skrzypek–wirtuoz. Niewiele uwagi poświęca się jego kompozycjom, które w równym stopniu, co mistrzowska gra na instrumencie, stanowią o charakterystycznym „seifertowskim” stylu jego muzyki.

Postanowiliśmy przypomnieć utwory mistrza, które w pierwotnym założeniu miały być wykonywane przez jazzowe combo. Zostały one przefiltrowane przez język muzyczny jazzowego kwartetu smyczkowego, co wydaje się być bliskie wartościom wyznawanym przez kompozytora. Zarówno w sposobie gry Seiferta, jak i w kompozycjach widać, jak ważne było dla niego wprowadzanie elementów charakterystycznych dla muzyki jazzowej na grunt klasycznego aparatu wykonawczego.

Dla słuchacza zaznajomionego z oryginalnymi wersjami tych utworów  te interpretacje mogą być zaskakujące. Staraliśmy się podejść do tych kompozycji w kreatywny sposób: z jednej strony pojawiają się tu utwory, które niczym standardy jazzowe są jedynie pretekstem do improwizacji, z drugiej zaś — kompozycje rozbudowane, ze starannie zaplanowaną przez kompozytora narracją, która dzięki zmianie aparatu wykonawczego zyskuje zupełnie inny kontekst.

Idea nagrania tego albumu dojrzewała w nas  od dawna, jednakże bezpośrednim impulsem był koncert, który zagraliśmy podczas festiwalu IX Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia w Łodzi, w sierpniu 2016 roku. Przygotowaliśmy na tę okazję specjalny program, w całości poświęcony właśnie muzyce Seiferta.

SEIFERT jest czwartą płytą Atom String Quartet, trzecią studyjną, drugą nagraną w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i pierwszą monograficzną, poświęconą twórczości jednego kompozytora.

Spis utworów:
  1. Quasimodo 4:40
  2. Way To Oasis 4:01
  3. Love In The Garden 3:08
  4. Kilimanjaro 4:57
  5. Stillness 4:13 (wykonanie Michał Zaborski i Krzysztof Lenczowski)
  6. Turbulent Plover 5:43
  7. Evening Psalm 2:38  (wykonanie Mateusz Smoczyński)
  8. Where Are You From 4:36
  9. Inspirational Psalm 3:38* (wykonanie Dawid Lubowicz)
  10. On The Farm 7:03

Wydawca: Zbigniew Seifert Foundation
Nagrano w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Płyta jest majstersztykiem. Wykonania są nie tylko najwyższej, światowej klasy, ale też pomysły aranżacyjno-zespołowe (to dziwne określenie najlepiej tu pasuje) nadzwyczajne.

 

Ryszard Borowski

Jazz Forum

X