Atom String Quartet
PENEDERECKI
Atom String Quartet sięga po muzykę Krzysztofa Pendereckiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora naszych czasów. Główną oś programu stanowią utwory kameralne i solowe na instrumenty dęte z młodzieńczego okresu twórczości Mistrza, które przeplatane są „Trzema utworami w dawnym stylu”. Witalizm, motoryka, energia to podstawowe cechy wybranych dzieł. W naturalny sposób stały się one pretekstem do dalszych poszukiwań kwartetu, który w charakterystyczny dla siebie sposób interpretuje dzieła Pendereckiego nadając im zupełnie nowy kontekst. Nie brakuje tu z jednej strony szacunku dla materiału nutowego, z drugiej zaś odważnych decyzji formalnych, które stanowią ramy fragmentów improwizowanych.
Program ten został po raz pierwszy wykonany we wrześniu 2018 roku w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu.
Data premiery: 19.08.2019
Spis utworów:
- Capriccio na tubę solo (opr. Krzysztof Lenczowski)
- Trzy miniatury na klarnet i fortepian Miniatura I Allegro (opr. Krzysztof Lenczowski)
- Trzy miniatury na klarnet i fortepian Miniatura II Andante cantabile (opr. Dawid Lubowicz)
- Trzy miniatury na klarnet i fortepian Miniatura III Allegro ma non troppo (opr. Dawid Lubowicz)
- Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, muzyka do filmu “Rękopis znaleziony w Saragossie” II Menuet I
- Suita na wiolonczelę solo II Serenade
- Suita na wiolonczelę solo VII Scherzo (opr. Krzysztof Lenczowski)
- Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, muzyka do filmu “Rękopis znaleziony w Saragossie” III Menuet II
- Preludium na klarnet solo (opr. Mateusz Smoczyński)
- Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, muzyka do filmu “Rękopis znaleziony w Saragossie” I Aria (opr. Mateusz Smoczyński)
Autorem wszystkich kompozycji jest Krzysztof Penderecki
Penderecki to płyta, która w idealny sposób równoważny materiał wyjściowy i zamysł jego autora z charakterystycznym brzmieniem Atom String Quartet, fantastycznymi improwizacjami i chęcią przedstawienie swoich, świeżych pomysłów. Wyjście do własnej muzyki z pułapu utworów człowieka tej miary co Penderecki wymaga nie tylko odwagi, ale przede wszystkim wielkich umiejętności i wyobraźni.
Mery Zimny